Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Chciałbym tym spektaklem zawołać, czy wręcz krzyknąć do młodzieży to, co bardzo chciałem usłyszeć, gdy siedziałem na ich miejscu, w takich czy innych szkolnych ławkach, co jakże często było dla mnie rodzajem dotkliwej tortury.

Chciałbym im powiedzieć: „Nie poddawajcie się! Pytajcie! Pytajcie i żądajcie odpowiedzi! Nie macie obowiązku potulnego przyjmowania regułek i definicji jako pewnika. „Regułka” czy „Definicja” - to zaledwie erzac wiedzy. Nawet jeśli sama w sobie jest słuszna, to jest zaledwie efektem, zakodowanym wynikiem czyjegoś myślenia. Macie prawo do poznawania całego, pełnego procesu myślowego, skonfrontowania go ze swoją własną wrażliwością, swoim intelektem i swoimi odczuciami. Bowiem, jak już zostało powiedziane – „Definicja” i „Regułka”,to nie jest wiedza. To zaledwie erzac. Nie musicie się nim zadowalać. Żądajcie dostępu do mitycznego „źródła”, do fascynującej i budującej intelektualnie wiedzy.”Są wśród waszych nauczycieli ludzie twórczy. Ludzie myślący tak samo lub podobnie jak wy. Sam takich również spotkałem. Obudźcie ich. Pytajcie. Dążcie do dyskusji. Do wzajemnej wymiany myśli i emocji. Tylko wtedy proces nauczania może stać się fascynującą i wartą przeżycia przygodą. Przygodą, dla obydwu stron tego procesu.

A wracając do samego spektaklu, to nasze zadanie nie jest tak zupełnie proste, ponieważ ze względu na założoną, specyficzną estetykę spektaklu, a zwłaszcza na spory poziom abstrakcji, w którym niewątpliwie będziemy się poruszali, poszczególne jego sceny muszą być rozegrane bardzo realistycznie.Spektakl ten będzie zbudowany z szeregu poszczególnych ogniw, czy zdarzeń scenicznych, stanowiących pewne całostki dramaturgiczne. Jednak ogólny sens spektaklu – czyli to, o czym on jest – wyniknie dopiero z sekwencji tychże zdarzeń. Dlatego tak ważne jest uzyskanie pełnej czystości poszczególnych ogniw spektaklu, ponieważ to one będą stanowiły o sile jego przekazu. Równie istotne będzie wypracowanie każdego poszczególnego detalu, szczególnie w najtrudniejszych sekwencjach spektaklu. Myślę tu o scenach zbiorowych.Podsumowując.
Wypracowanie specyficznej „prawdy zdarzenia”, w wykreowanej, abstrakcyjnej rzeczywistości, to jest właśnie zadanie, któremu będziemy musieli sprostać. Bowiem wszystko w tym spektaklu, będzie:Realistyczne i Abstrakcyjne jednocześnie.
 
Bogdan Michalik, reżyser spektaklu

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Ferdydurke (Teatr im. A. Mickiewicza, Częstochowa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Ferdydurke.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Ferdydurke (Teatr im. A. Mickiewicza, Częstochowa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Ferdydurke (Teatr im. A. Mickiewicza, Częstochowa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Ferdydurke (Teatr im. A. Mickiewicza, Częstochowa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Ferdydurke (Teatr im. A. Mickiewicza, Częstochowa).
Polecamy
Ostatnio czytane
DwÃłr nad Narwią
"Dwór nad Narwią" - pierwszy polski horror narodowy w Ateneum [FOTO]

Co może się wydarzyć, kiedy duchy z przeszłości materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy?

Kroniki zarazy
Serial internetowy "Kroniki Zarazy" zaprezentuje etapy lockdownu

To 9-odcinkowy serial na podstawie "Dzienników z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.