Zdrowie - Kobieta

Wszystko, co warto wiedzieć o łojotokowym zapaleniu skóry

2021-10-27 13:30:22 | Częstochowa

Łojotokowe zapalenie skóry to jedno z najczęściej występujących schorzeń, które mogą dotknąć naszą skórę. Jeśli zostanie u nas zdiagnozowane, nasza skóra zacznie się łuszczyć, co wpłynie nie tylko na nasz wygląd, ale także będzie wyjątkowo niekomfortowe. Łojotokowe zapalenie skóry częściej dotyka mężczyzn, ale również kobietom zdarza się na nie chorować. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie i w jaki sposób możemy skutecznie łagodzić jej objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Łojotokowe zapalenie skóryŁojotokowe zapalenie skóry - co to właściwie jest?

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, której najbardziej charakterystycznym objawem jest złuszczanie się warstw naskórka. Może następować jedynie miejscowo lub skupiać się na większym obszarze naszego ciała. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania, jednakże jej objawy mogą wystąpić właściwie w każdym wieku. Z racji tego, że podobnie jak skóra atopowa, ŁZS jest chorobą o charakterze przewlekłym, nie jest możliwe jej stuprocentowe wyleczenie. Jeśli więc raz nas dotknie, mamy bardzo duże szanse, że wróci – jedynym skutecznym sposobem leczenia jest tutaj leczenie objawowe i wyeliminowanie wszystkich czynników, które wpływają na nawroty ŁZS. Zastanówmy się więc, jakie są jego przyczyny i co wpływa na zaognienie objawów.

Łojotokowe zapalenie skóry - jakie są jego przyczyny?

Podobnie jak skóra atopowa, łojotokowe zapalenie skóry to choroba, której przyczyny nie zostały do końca poznane, jednak badacze i lekarze mają kilka sugestii, co może na nie wpływać. Tak jak było wcześniej wspomniane, ŁZS występuje częściej u mężczyzn i niektórzy łączą to z męskim hormonem - testosteronem, którego kobiety posiadają znacznie mniej. Bardzo prawdopodobnym czynnikiem, który wpływa na pojawienie się ŁZS, jest także nasze podłoże genetyczne i nieprawidłowe działanie układu odpornościowego.
 
Najbardziej prawdopodobne jest tutaj połączenie wyżej wymienionych czynników z działaniem drożdżaka z gatunku Malasezzia spp. Występuje on naturalnie na skórze każdego z nas, jednak raczej nie stanowi żadnego zagrożenia. Dopiero kiedy zostanie zachwiana równowaga naszej skóry oraz działanie układu immunologicznego, drożdżak zaczyna się namnażać w sposób niekontrolowany, co prowadzi właśnie do nadmiernego złuszczania warstw naskórka.

Jakie objawy daje łojotokowe zapalenie skóry?

Objawy, jakie daje łojotokowe zapalenie skóry, najczęściej zaczyna się od skóry głowy. Skóra zaczyna się złuszczać, co jest wyjątkowo uciążliwym dla nas procesem ze względu na towarzyszące temu uczucie swędzenia. Niestety, jeśli nie zareagujemy na objawy ŁZS przy tych początkowych objawach, najprawdopodobniej choroba rozwinie się dalej, atakując inne części ciała oraz zmieniając swoją formę. Na naszej skórze pojawią się wtedy charakterystyczne rumienie i typowe dla tej choroby łuski. Jeśli dalej nie będziemy leczyć ŁZS, na naszym ciele mogą pojawić się przeczosy i rozpadliny, których usunięcie lub zamaskowanie będzie już praktycznie niemożliwe.

Jak leczy się ŁZS?

Ze względu na przewlekły charakter łojotokowego zapalenia skóry możemy mówić tutaj jedynie o leczeniu objawów choroby, gdyż ta, jeśli już raz pojawiła się na naszym ciele, najprawdopodobniej wróci. Oczywiście nie jest to dobra wiadomość, ale świadomość nieodwracalnych zmian skórnych powinna pomóc nam w podjęciu decyzji o specjalistycznym leczeniu.

Przy skutecznym leczeniu ŁZS konieczna jest wizyta u doświadczonego dermatologa. W pierwszej kolejności wykona on badania, by wykluczyć inne choroby niż łojotokowe zapalenie skóry. Ma to o tyle duże znaczenie, że czasami podobne objawy daje nam na przykład łuszczyca czy skóra atopowa, natomiast właściwa diagnoza stanowi zupełną podstawę właściwego leczenia. ŁZS najczęściej leczy się miejscowo, stosując różnego rodzaju preparaty przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, które mogą złagodzić objawy choroby. Jeśli ta metoda nie zadziała, większość dermatologów decyduje o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego, w którym wykorzystywane są oczywiście leki i sterydy. Tę metodę leczenia stosujemy głównie u ludzi dorosłych, natomiast u dzieci i nastolatków leczenie raczej skupia się na ogniskach choroby.

Artykuł Partnera

fot. canva.com.pl

Słowa kluczowe: przyczyny, leczenie, zapobieganie, objawy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Jak wrÃłcić do dobrej formy
Forma na wiosnę: Jak zrzucić nadprogramowe kilogramy po zimie?

Jak wrócić do dobrej formy i pozbyć się zbędnych kilogramów wraz z nadejściem wiosny i to bez olbrzymich wyrzeczeń?

Zobacz, jakie przyprawy i zioła są najzdrowsze na świecie!
Najzdrowsze przyprawy na świecie

Zobacz, jakie przyprawy i zioła są najzdrowsze na świecie!

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?