Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Małgorzata Lebda. Echa przestrzeni - wystawa online

Kiedy2020-07-01
Do kiedy2020-07-31
Gdzie
Małgorzata Lebda. Echa przestrzeni - wystawa online

Zapraszamy na wystawę online „Echa przestrzeni”, prezentującą fotograficzną i poetycką twórczość Małgorzaty Lebdy.
Wystawa została przygotowana w ramach projektu „Pola widzenia książki – kontekst” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowanego przez Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej.

Autorka pisze: W wierszach – mam wrażenie – mój głos ciąży ku opisowi, ku zatrzymaniu „klatki pamięci”. I to dużo mówi o tym, za czym tęsknię, za jakąś niewinnością tamtego czasu, za tym, że tyle spraw, uczuć, doznań było olśnieniem. Za momentami, kiedy strach przeplatał się z euforią, kiedy wielki świat był za wzgórzami. Za czasem wyznaczanym przez wschód i zachód słońca. Za naturą, tym, co pierwotne, za tym, co bliskie ziemi, za tym najmocniej tęsknię. I za ludźmi, których już nie ma, ta tęsknota nie opuszcza mnie ani na chwilę.

Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie natury i wiersze. Motyw przyrody w twórczości Małgorzaty Lebdy nie stanowi jedynie tła dla snucia poetyckiej opowieści. Natura okazuje się pełnoprawnym bohaterem zobrazowanego świata. Istotną rolę odgrywa animizacja, przełamująca dualizm pasywnej przyrody i działającego człowieka, zaznaczająca wspólne przenikanie się ludzkiej i pozaludzkiej aktywności.

Twórczość Małgorzaty Lebdy przywołuje skojarzenia do jednej z finałowych scen filmu „Melancholia” Larsa von Triera. Dwie kobiety i dziecko budują szałas – symbol schronienia na koniec świata. Idąc dalej tym tropem, twórczość artystki splata się także z myślą i zapytaniem Henry'ego Davida Thoreau z kultowej powieści „Walden, czyli życie w lesie”: [..] Czyż sam nie jestem w pewnej części ulepiony z roślin i liści? […]. Małgorzata Lebda zdaje się udzielać odpowiedzi na pytanie Thoreau. Lepi sobie tylko właściwy świat – przestrzeń bezpieczną, schronienie właśnie – w której fotografia natury i wiersz współistnieją na równych prawach.

kurator: Ewa Kokot

Termin: 3.06–31.07.2020 r.Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2021 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama