Teatr
Międzynarodowy festiwal CLASH

Międzynarodowy festiwal CLASH

  • 2020-12-08, do 2020-12-13
  • www.clashproject.eu oraz FB Polskiego Teatru Tańca

Opis

W dniach 8-13 grudnia 2020 roku online zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal CLASH! Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością, poświęcony różnym formom "zderzania" klasycznych i współczesnych form tańca.

Codziennie przez sześć dni od godziny 18.00 czasu środkowoeuropejskiego, na oficjalnej stronie clashproject.eu oraz na Facebooku Polskiego Teatru Tańca będziemy transmitować spektakle screen dance i rozmowy, składające się na unikalny program online stworzony i wyprodukowany przez sześciu europejskich partnerów zaangażowanych w projekt unijny CLASH. Podczas Festiwalu zaprezentujemy wyniki praktycznych badań prowadzonych podczas wymiany europejskiej przez partnerów projektu CLASH! od 2018 roku.

Prezentacje festiwalowe odbywać się będą w języku angielskim. Program Polskiego Teatru Tańca będzie tłumaczony na język polski.  

Głównym koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu CLASH! jest Uniwersytet La Sapienza w Rzymie (Włochy). Jednak codziennie rolę kuratora Festiwalu pełnić będzie inny zespół taneczny - partner projektu: Balletto di Roma (Włochy), 420PEOPLE (Czechy), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Derida Dance Centre / Art Link Foundation (Bułgaria) oraz Polski Teatr Tańca(Polska). Każdego dnia koncentrować się będziemy na konkretnym zagadnieniu, poruszanym w ramach projektu CLASH!. Dyskusje dotyczyć będą takich tematów, jak rozwój publiczności, szkolenie tancerzy, dyplomacja kulturowa w dziedzinie tańca oraz procesy choreograficzne. Pragniemy umożliwić publiczności dialog i interakcję z choreografami, pedagogami tańca i prelegentami. Każdy dzień festiwalowy zakończy się występem screen dance, stworzonym specjalnie na tę okazję przez wszystkich partnerów.  

Zaplanowany przed wybuchem pandemii Międzynarodowy Festiwal CLASH! musiał w trakcie realizacji zmierzyć się z nową, bardziej złożoną teraźniejszością: z pierwotnej idei wędrownego wydarzenia odbywającego się krajach biorących dział w wymianie, Festiwal został przekształcony – w swojej formie, ale nie w treści i duchu – w nową cyfrową przestrzeń umożliwiającą prowadzenie dyskusji, wymianę idei, prezentację spektakli oraz badania. Przeszedł nieoczekiwaną ewolucję, która odkryła w problemie szansę na kolejny krok w kierunku nowych obszarów artystycznych i badawczych. „Hybrydowy” charakter Międzynarodowego festiwalu CLASH!, skrzyżowanie żywych i cyfrowych instrumentów, a także dialog pomiędzy ciałem i ekranem, pozwala spojrzeć na nasze czasy w sposób rozszerzający wizje i perspektywy.

Aby wspólnie zastanowić się nad wpływem, jaki pandemia wywarła na sztuki performatywne, ostatni dzień festiwalu poświęcimy wymianie myśli na temat roli, jaką digitalizacja może odegrać w procesie informowania o tanecznych działaniach. Przedstawimy informacje na temat możliwości finansowania, jakie programy UE zapewnią osobom zajmującym się tańcem. Na zakończenie w ramach transmisji strumieniowej zostanie zaprezentowana praca wideo stworzona przez zespół Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, poświęcona wdrożonym przez partnerów projektu hybrydowym procesom twórczym, łączącym działania online i „na żywo”. 

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.